Bugun...


Savaş SONGUR

facebook-paylas
ÖĞRENCİSİZ EĞİTİM VİRÜSÜ!
Tarih: 16-03-2020 14:56:00 Güncelleme: 16-03-2020 14:56:00


Arşiv Uzmanı Tarihçi yazar Savaş SONGUR, insanlığı adeta tehdit eden covid-19 adı verilen hastalığın ülkemizde de görülmesi üzerine devletin almış olduğu bir takım tedbirleri masaya yatırarak önemli tespitlerde bulunuyor. Özellikle Milli Eğitim’de alınan tedbirleri sorgulayan yazar, koronavirüs tedbirlerinin eğitim sistemimizdeki aksaklıkları gidermeyeceği gerçeğini kaydediyor.

İşte Savaş SONGUR‘un ‘Öğrencisiz Eğitim Virüsü’ başlıklı yazısı…

***

Dünya; tarihte örnekle olan karanlık çağlardan geçmeye başladı. Tek bir mesele tüm dünyayı kasıp kavurduğu dönemler. Örneğin kavimler göçü. Örneğin Moğul istilası. Örneğin fiili sömürgeler yüzyılı. Örneğin cihan harpleri…

Aynı şekilde dünyanın bir ucundaki bir mesele aslında dünyanın tümünün meselesi olduğu dönemleri de yaşadı. Örneğin kıta Afrikası’ndan insan (köle) ticareti, örneğin Hiroşima ve nagazaki eden sonraki nükleer korku.

Günümüzde dünyanın başka büyük büyük dertleri var. Tabii olarak ülkemizin de. Sadece bir mesele değil bir çok mesele var. Savaşlar, göçler, hastalıklar, ekonomik sorunlar, fiili ve fikri somürgeler, gıda terörleri, küresel ısınma, ulusları kıtaları aşan hastalıklar.

Şimdilerde dünyanın şahit olduğum, hatırlayabildiğim kadarı ile “virüsler” konusu 13. Miladi yüzyıldan tekrar hortladı.

12 Mart tarihi ile ülkemizde “corona” virüsü ile ilgili en radikal tedbir alındı. Muhakkak ki başka tedbirler de vardı. Hiçbir tıbbi bilgiye haiz olmadığım için hiçbir tıbbi yorum yapmayacağım. Had bilmek iyidir. Aynı şekilde “virüsler” konusu koplocu akademia tarafından fısıltı halinde konuşuyor. Az da olsa açıktan konuşanlarına da rastladım. Konunun tazeliği damaklarda ham tadı verdiği için o kısmını da es geçmek bilginin sıhhati için elzem.

Çin’de ortaya çıktığı günden bugüne tüm dünyanın haritasının kızıla boyandıktan sonra, dünyanın sorunu olduğu (pandemi) kabul edildi. Ardından ülkemizde de vaka görüldüğü ilan edildi. Aradaki bağ bir yana.

En radikal tedbir 12 mart tarihli açıklama ile eğitim camiasından gelince meselenin hem burada kalmayacağı hem de eğitimimizin hal-i hazırdaki durumu üzerine mümkün olan en kısa tespit ve soruları paylaşma elzem oldu.

Okullar bir hafta süreyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tatil edildi. Bizzat bakanın açıklaması ile program özetle şöyle imiş. 16 Mart Pazartesi gününden itibaren tatil.. Ardından 23 Martta uzaktan eğitim modeli ile TV., internet üzerinden eğitm verilecekmiş. Ne zamana kadar olduğuna gelişmeler üzerine karar verilecekmiş. Güzel…

Öncelikle ve altını çizerek söyleyelim. Devlet bu gibi fevkalâde durumlar için tedbir alır.

Her türlü tebiri alır. Bu duruma can-ı yürekten katılıyorum. Ancaak.

Bu ancak (tedbirlerin alınmasına itiraz kabilinden ancak değildir.  Böyle biline)

Bazı tespitlerin ve suallerinde cevabını bulması gerekir. Böyle zamanlarda ki durum vahamete gitmek yerine vuzaha ersin.

***

Tespit 1. Öğrenciler, veliler, öğretmenler, kamu ve iş dünyasının insanları vs. vs “Okulların kapanması ile kapanmaması arasında eğitim açısından hiçbir şeyin değişmeyeceği” konusunda hemfikirdir. Açıkçası okula gitseler de gitmeseler de bir şey öğrenmiyorlar. Sn. bakan da dedi ki “okulların kapanmasından dolayı bir eksiklik olmayacak.” Ah birilerinin mezarda kulakları çınlamıştır. Hani şu “öğrencisiz okul hayalini sesli söyleyen Maarif Nazırının” 

Tespit 2. Örgün, yaygın, uzaktan, yakından hiç fark etmeksizin ana okulundan, ilk okul, orta okul, lise, üniversite, yüksek lisans ve hatta doktora eğitimi dahil TV’ye, internete, sanal dünyaya bu kadar yönlendirme için daha güzel bir fırsat olamazdı. Böylelikle çok büyük bir adım olarak fiili eğitimden sanal eğitime geçilebilir.

Tespit 3. Zaten modernizme, kapitalizme, globalizme bil-umum “izim”lere kapılmış toplumumuz ve eğitim sistemimizde, tabii olarak artık çocuklarımızın kıtalar ötesi “bir zamanlar okyanus ötesi idi ???? ” sanal dadıları var. İnternet uygulamaları, TV abonelikleri var. Evde tablet, TV, sokakta GSM+Kapşon+ Kulaklık. Ne evde ebevyne, ne de okulda öğretmene ihtiyaç yok artık. Kimse taallimü’l-müteallimin derdine düşmesin. Geçti o devir.

Tespit 4. Maalesef ülkemizde, her yıl, her dönem,  her ay, her hafta (utanmasalar her gün değiştirecekler ya neyse) eğitim sistemimiz değiştiği için. Son 30 yıla yakın bir zamandır aynı eğitim sistemi ile iki defa mezun verilmediği için. Bu tatil ilaç gibi geldi. Sadra şifa kullanabiliriz. Tatil içinde değişiklik yapmazlarsa. Kaç hafta sürerse en azından müfredat değişmeyecek. Yaşasın. İnşeallah okullar tekrar açıldığında acısını saat başı müfredat değiştirerek telafi yöntemi geliştirmezler.  

***

Soru 1: Bu ülkede toplu yaşam alanları sadece okullar mı? Denilecek ki cocuklar bizim geleceğimiz önce onları korumalıyız. El-hak haklısınız. Tespitlere tekrar bakınız.

Soru 2: Milli Eğitim Bakanınca defaatle telafi edileceği söyleniyor. Yumuşak yumuşak söylüyor. Vallahi durum kötü. Yumuşak yumuşak söylediğine göre. Yaşadığımız döneme yaşımızın elverdiği kadar şahitlik ediyoruz. Hangi eğitim telafi edildi? Diyeceksiniz ki peşin hükümlü olma. Hakkınız var azizim. Ancak iyimser olmak için kaç yıl geriye bakayım?

Soru 3: Dünyanın her tarafında corana virüsü için eğitem ara veriliyormuş. Doğrudur. Haberlerden takip ediyoruz. Dünyanın her yerindeki eğitim örnekleri için tatil örneğini mi kendimize seçtik merak ediyorum. Mesela 10 milyon kitaplıklı kütüphane örneğini seçmek hangi tarihte aklımıza gelecek?

Soru 4: Koruduğunuz bu çocukların aileleri, okullar dışındaki toplu alanlara gidip-gelmeyecek mi? Ha diyorsunuz ki, aileler kendileri baksın çocuklara devlet kağıt üstünde temiz kalsın. Örneğin; çocuklara bir şey olmasın ama belediye çalışanlarının başına her şey gelebilir.  Güzel diyecek başka lafımız yok.

***

Açıklama ya da not : Bu dönem krizler dönemi, biraz bu dönemde sakin kalmak, devletin yanında durmak, “her zamankinden fazla birlik beraberliğe ihtiyacımız olan dönemde” konuşmak gibi lüzumsuzluğun yeri olmadığını düşünenlere;

Açıklama 1. Bu tip fevkalâde krizler bağıra bağıra, davul zurna çala çala gelir. Tedbir almak için alfabede ki harfler kadar plan yapılır. Bunlar milletin hafızasıdır. Ama ben göremedim merak ediyorum sadece.

Açıklama 2. Sakin olmak, devletin yanında durmak eyvallah. Corona virüsü yüzünden değil paranoya virüsünden gitmemek önemli.

***

Not : Üç beş satır tarih okumuşluğumla söylüyorum “birlik beraberliğe en çok ihtiyaç duymadığımız” günlerimiz hiç olmadı. Bu konuya girersek hikaye uzar.Bu yazı 493 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI